Çocukluğunda yediği tatları ve besin değerlerini aynen koruyacak ve günümüz teknolojisi ile birleştirerek çok daha fazla insanın yaşamına dokunacak bir hayalin peşinden koştuk

m
m

Alibaba Süt

  /  Genel   /  Yoğurt ve Süt Ürünlerinde Yapılan Hileler

Piyasada satılan ve birçok katkı maddesi ve ısıl işlemle ömrü uzatılmaya çalışılan süt ürünleri birçok işlemden geçmekte. Pastörizasyon ve UHT gibi bu işlemlerin başında da, sütün üstünde tabaka halinde bulunan yağ katmanının kimyasının bozularak sütün içine eşit dağıtılması anlamına gelen Homojenizasyon işlemidir. Normalde bu işlemlerin temel amacı süt ürününün uzun bir ömre ve lezzetli bir kıvama sahip olması olsa da, bu işlemlerin usulüne aykırı şekilde uygulanması ve konmaması gereken ek katkı maddelerinin konmasıyla bu ürünler sağlığı tehdit eder hale gelebilmektedir.

Katkı Maddeleri Konuyor

Bu işlemlere ek olarak, hazır market yoğurtlarına Türk Gıda Kodeksi’nce yasaklanmış olmasına rağmen “jelatin” konmakta. Jelatin, hayvan deri ve kemiğinden üretilen ve su tutucu özelliği yüksek bir maddedir. Bazı üreticilerin yoğurt gibi kıvamlı olması beklenen süt ürünlerine jelatin koyduğu bilinmekte.

Piyasada satılan market yoğurtlarına eklenen hileli katkı maddelerinden bir diğeri ise, mum yapımında kullanılan parafin. Süt ürünlerine parafin konmasının temel amacı, yoğurt gibi kıvamlı olması gereken ve istenen ürünlerin kıvamını, doğal olmayan ucuz yöntemlerle artırarak son kullanıcıyı kandırmak. Ancak ne yazık ki, parafin maddesi insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden kanserojen bir madde.

Süt ürünleri ve yoğurtlarda yapılan bunlar gibi hilelerden sıyrılıp sağlıklı süt ürünü tüketmenin en güzel çözümü, güvenilir bir tedarikçiden elde edeceğiniz temiz, hastalıksız ve besleyici doğal çiğ süttür. Ali Baba Süt ile yapacağınız %100 Doğal Ev Yoğurdu da güven içinde tüketilebilecek hijyen ve besin değerlerine sahiptir.