Çiğ Sütün Faydaları

Çiğ Sütün İlaç Olarak Kullanıldığını Biliyor muydunuz?

Otla beslenen ineklerden elde edilen temiz, çiğ sütün aslında geçen yüzyılın başlarında ilaç olarak kullanıldığını çok az insan biliyor. Gıdaların bir tür “kök hücresi” olan doğrudan memeden gelen süt, bazı ciddi kronik hastalıkları tedavi etmek için ilaç olarak kullanıldı. Hipokrat zamanından İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasına kadar, bu “beyaz kan” sayısız milyonları besledi ve iyileştirdi.

Doğru beslenmiş ineklerden elde edilen temiz çiğ süt, eksiksiz ve uygun şekilde dengelenmiş bir besindir. Gerekirse sadece inek sütüyle beslenerek yaşayabilirsiniz. Onu bu kadar harika yapan nedir? Onu bu kadar güçlü bir gıda yapan şeyin ne olduğunu görmek için içeriğine birlikte bakalım.

çiğ süt

Proteinler

Vücudumuz protein için yapı taşları olarak amino asitleri kullanır. Kime sorduğunuza bağlı olarak, bu görev için 20-22 tanesine ihtiyacımız var. Bunlardan sekizi temel olarak kabul edilir, çünkü onları yemeğimizden almamız gerekir. Kalan 12-14’ü, hücrelerimizdeki karmaşık metabolik yollar aracılığıyla ilk sekizden yapabiliriz.

Çiğ inek sütü, laktasyon evresine bağlı olarak değişen miktarlarda 8 esansiyel amino asidin tümüne sahiptir. Sütteki proteinlerin yaklaşık %80’i kazeindir – ısıya makul ölçüde dayanıklıdır ve çoğu insan için sindirimi kolaydır. Kalan %20’lik kısım ise, birçoğu önemli fizyolojik etkilere (biyoaktivite) sahip olan peynir altı suyu proteinleri olarak sınıflandırılır. Ayrıca sindirimi kolay, ancak ısıya çok duyarlı, bunlar arasında anahtar enzimler (özel proteinler) ve enzim inhibitörleri, immünoglobulinler (antikorlar) , metal bağlayıcı proteinler, vitamin bağlayıcı proteinler ve çeşitli büyüme faktörleri bulunur.

Mevcut araştırmalar, anti-mikrobiyal aktivite sergileyen kazein moleküllerinde gizlenmiş protein parçalarına (peptid segmentleri) odaklanmaktadır.

Demir bağlayıcı bir protein olan laktoferrin, (tahmin edebileceğiniz gibi) gelişmiş demir emilimi ve asimilasyonu, kanser önleyici özellikler ve diş boşluklarından sorumlu çeşitli bakteri türlerine karşı anti-mikrobiyal etki dahil olmak üzere sayısız faydalı özelliğe sahiptir . Son zamanlarda yapılan araştırmalar ayrıca güçlü antiviral özelliklere de sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Çiğ sütün antibiyotik protein/enzim arsenalindeki diğer iki oyuncu lizozim ve laktoperoksidazdır. Lizozim aslında bazı istenmeyen bakterilerin hücre duvarlarını parçalayabilirken, laktoperoksidaz istenmeyen mikropları da yok etmeye yardımcı olmak için diğer maddelerle birlikte çalışır.

Antikorlar olarak da bilinen son derece karmaşık bir süt proteini sınıfı olan immünoglobulinler, birçok virüs, bakteri ve bakteriyel toksine karşı direnç sağlar ve astım semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, süt normal işleme sıcaklıklarına ısıtıldığında bu önemli hastalık savaşçılarında önemli ölçüde kayıp olduğunu göstermiştir.

Karbonhidratlar

Laktoz veya süt şekeri, inek sütündeki birincil karbonhidrattır. Basit şekerler olan glikoz ve galaktozun her birinden bir molekülden yapılmış, disakkarit olarak bilinir. Şu veya bu nedenle (yaş, genetik vb.) laktoz intoleransı olan kişiler artık laktaz enzimini üretemezler ve bu nedenle süt şekerini sindiremezler. Laktozu sindiren Lactobacilli bakterileri bozulmamış olan çiğ süt, geleneksel olarak sütten kaçınan kişilerin bir kez daha denemesine izin verebilir.

Laktoz sindiriminin nihai sonucu, laktik asit (fermente süt ürünlerinde ekşi tattan sorumlu) adı verilen bir maddedir. Laktik asit, zararlı bakteri türleri üzerinde bilinen engelleyici etkilere sahip olmasının yanı sıra kalsiyum, fosfor ve demirin emilimini artırır ve süt proteinlerini ince pıhtı parçacıkları olarak çözeltiden atarak daha sindirilebilir hale getirdiği gösterilmiştir.

Yağlar

Sütteki yağın yaklaşık üçte ikisi doymuştur. Doymuş yağlar vücudumuzda bir dizi kilit rol oynar: hücre zarlarının ve anahtar hormonların yapımından enerji depolama ve hassas organlar için dolgu sağlamaya, önemli yağda çözünen vitaminler için bir araç görevi görmeye kadar.

Tüm yağlar, mide astarımızın bir hormon (kolesistokinin veya CCK) salgılamasına neden olur ve bu hormon, sindirim enzimlerinin üretimini ve salgılanmasını artırmanın yanı sıra, yeterince yediğimizi bilmemizi sağlar. Bu tetikleyici kaldırıldığında, yağsız süt ürünleri ve diğer yağsız gıdalar potansiyel olarak aşırı yemeye katkıda bulunabilir.

Hidrojenasyon işleminin (yağların içine hidrojen gazı pompalayarak katı hale getirmek, örn. margarinler) ve kanola yağının (genetiği değiştirilmiş kolza tohumundan), mısır, pamuk tohumu, aspir ve soya yağları, diyet yağları keşfedilmeden önce, insanların beslenmelerindeki yağların ezici çoğunluğu hayvansal kaynaklardan geliyordu. (Yaklaşık 1850’den önce, ABD’deki hayvanlar çok fazla mısır veya tahılla beslenmiyordu). Tereyağı, iç yağlar, kümes hayvanları yağları, balık yağları, hindistan cevizi ve hurma gibi tropik yağlar ve soğuk pres zeytinyağı kullanımı da bugün görülen seviyelerden daha yüksekti.

1900’den önce kalp hastalığından çok az insanın öldüğünü biliyoruz. 1911’de hidrojene pamuk tohumu yağının piyasaya sürülmesi (trans yağ yüklü olarak), sağlıklı hayvansal yağlardan uzaklaşmaya ve bugün milyonlarca insanın acı çekmeye devam ettiği kardiyovasküler hastalıklarda patlamaya neden olmuştur.

Konjuge linoleik asidin kısaltması olan ve otla beslenen ineklerden elde edilen sütte bol miktarda bulunan CLA, umut verici sağlık yararları olan, üzerinde çok çalışılmış, çoklu doymamış bir Omega-6 yağ asididir. Yayınlanmış yüzlerce dergi makalesine bakılırsa, kemirgenler için kesinlikle harikalar yaratıyor! CLA’nın arkasında ciddi bir para var, bu yüzden bunda bir şeyler olduğuna dair kesin bir iddia var.

CLA’nın birçok potansiyel faydası arasında: Metabolizma hızını artırır, karın bölgesindeki yağları gidermeye yardımcı olur, kas büyümesini hızlandırır, insülin direncini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve gıda alerjisi reaksiyonlarını azaltır.

Vitaminler

Suda ve yağda çözünen iki vitamin grubu ve sağlığa katkıları hakkında ciltler dolusu kitaplar yazılmıştır. Bütün çiğ süt bunların hepsine sahiptir ve vücudunuzun kullanması için tamamen hazırdırlar. İster metabolizmanızı düzenleyin, ister yediğiniz yiyeceklerden enerjiyi serbest bırakan biyokimyasal reaksiyonlara yardımcı olun, hepsi mevcut ve sizin için çalışmaya hazır.

Tekrarlamak gerekirse, çiğ süte, özellikle otla beslenen ineklerden elde edilen süte, onu tam veya daha iyi hale getirmek için hiçbir şey eklenmemelidir. Bizler de sütümüze hiç bir katkı maddesi eklemiyoruz. Ali Baba Süt tam bir besindir.

Mineraller

Her biri parmak izimiz kadar benzersiz bir biyokimyaya sahip olan bedenlerimiz inanılmaz derecede karmaşıktır, bu nedenle mineraller veya bu konudaki herhangi bir besin maddesi tartışmaları belirli miktarlardan ziyade aralıklarla ilgilenmelidir. Çiğ süt, bilinen kalsiyum ve fosfordan iz elementlere kadar tamamen mevcut minerallerin geniş bir yelpazesini içerir, bazılarının işlevi henüz tam olarak belirsizdir.

Çiğ sütte bol miktarda bulunan önemli bir element olan kalsiyumun sağlığa faydalarının bir örneği şunları içerir: kanserlerde, özellikle de kolonda azalma: her yaştan insanda daha yüksek kemik mineral yoğunluğu, yaşlı erişkinlerde daha düşük osteoporoz ve kırık riski; azaltılmış böbrek taşı riski; güçlü dişlerin oluşumu ve diş boşluklarının azaltılması bunlardan bir kaçıdır.

Besin olarak minerallerin ilginç bir özelliği, düzgün çalışması için diğer minerallerle ihtiyaç duydukları hassas dengedir. Örneğin, kalsiyumun vücudumuz tarafından uygun şekilde kullanılması için diğer iki makro besin olan fosfor ve magnezyumun uygun bir oranına ihtiyacı vardır. Bilin bakalım çiğ sütte nasıl ilginç bir denge var? Çiğ sütteki tüm mineral dizisi birbiriyle uygun dengededir ve böylece tüm faydalarından anında istifade ederiz.

Enzimler

Çiğ sütteki 60’tan fazla (bilinen) tamamen bozulmamış ve işlevsel enzimlerin, her biri bir anahtar reaksiyonu kolaylaştırmak için gerekli olan inanılmaz bir dizi görevi vardır. Bazıları süte özgüdür ve diğerleri sütte büyüyen faydalı bakterilerden gelir. Sadece onları takip etmek bile, doktora sonrası bir derece gerektirir!

Gıda enzimlerinden elde edilen en önemli sağlık yararı, vücudumuzdan aldıkları yüktür. Kendi sindirimine ayrılmış enzimler içeren bir yemek yediğimizde, pankreasımız için çok daha az iş olur. Eğer seçenek sunulmuş olsaydı, çalışan organlarımız kendini metabolik enzimler ve insülin yapmakla meşgul eder ve yiyeceklerin kendi kendini sindirmesine izin verirdi.

Çiğ sütte bulunan amilaz, bakteri tarafından üretilen laktaz, lipazlar ve fosfatazlar  sırasıyla nişasta, laktoz (süt şekeri), yağ (trigliseritler) ve fosfat bileşiklerini parçalayarak sütü daha sindirilebilir hale getirir ve önemli mineralleri serbest bırakır. Katalaz, lizozim ve laktoperoksidaz gibi diğer enzimler ise sütü istenmeyen bakteriyel enfeksiyondan korumaya yardımcı olarak içmemizi daha güvenli hale getirmektedir.

Kolesterol

Süt, gram başına yaklaşık 3 mg kolesterol içerir – bu gayet iyi bir miktar sayılır. Vücudumuz, ihtiyacımız olan şeyin çoğunu yapar, bu miktar, yiyeceğimizden aldığımız şeye göre değişir. Daha çok ye, daha az yap. Her durumda, buna ihtiyacımız var. Neden çiğ sütün tek besin kaynağı olabileceğine dair bir ispat daha!

Kolesterol koruyucu/onarıcı bir maddedir. Mumsu bir bitki steroidi (genellikle yağlarla birleştirilir), vücudumuz onu bir su geçirmezlik formu olarak ve bir dizi önemli hormon için bir yapı taşı olarak kullanır.

Beynimizde, karaciğerimizde, sinirlerimizde, kanımızda, saframızda hatta her hücre zarımızda bulunması doğal, normal ve gereklidir. Kolesterolün atardamarlarımızın tıkanması üzerindeki sözde nedensel etkileriyle ilgili duyduğum en iyi benzetme, onu suçlamak suçu polise yüklemek gibidir, çünkü onlar her zaman olay yerindedirler.

Faydalı Bakteriler

Fermantasyon süreci boyunca, doğal olarak bulunan veya sonradan eklenen birkaç bakteri türü (birkaçını belirtmek gerekirse Lactobacillus, Leuconostoc ve Pediococcus ), sütü daha da sindirilebilir bir gıdaya dönüştürmektedir.

Yüksek düzeyde laktik asit, çok sayıda enzim ve artan vitamin içeriği ile yoğurt ve kefir gibi ‘ekşi’ veya fermente süt ürünleri ( aslında bakteri ve maya ile yapılır ), onları tüketen anlayışlı insanlar için çok sayıda sağlık yararı sağlar. Asit sevenler olarak, bu yararlı küçük yaratıklar, midelerinin asit ortamından geçerek, sihirlerini gerçekten yapmaya başladıkları bağırsaklara güvenli bir şekilde ulaşırlar.

Bağırsaklarımıza ulaştığında, bazıları proteinleri parçalamaya yardımcı olan enzimler üretiyor – ister ileri yaş, ister ilaç yan etkileri veya hastalıktan olsun, sindirimi zayıflamış insanlar için çok değerli gerçek bir fayda sağlamaktadır.

Diğer türler, trigliseritleri kullanılabilir parçalara ayıran lipazlar yaparak yağlar üzerinde çalışır. Bazıları ise süt şekerini, laktozu alır ve beta-galaktosidaz, glikolaz ve laktik dehidrojenaz gibi süslü enzimler kullanarak, bundan laktik asit yaparlar.

Yukarıda Karbonhidrat bölümünde bahsettiğimiz gibi, alt bölgelerinizde laktik asidin işinize yaraması iyi bir şey olabilir. Unutmayın? Kalsiyum, demir ve fosfor emilimini artırır, kazeini daha küçük parçalara ayırır ve kötü bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Tüm Ali Baba Lezzetlerini yerinde tatmak için Ali Baba Kafe‘yi ziyaret edin!

Menü