Keçi Sütü

Saanen Keçileri

Ali Baba’nın keçileri Saanen cinsidir. Bu cins temel olarak ortadoğuda geliştirilmiş, ancak İsviçre’nin Saanen Keçilerinden etkilenmiştir. Bakımı kolay, aynı zamanda sakin, sevecen ve son derece sıcak kanlı olduğu bilinen Saanen’lerin, kulakları dümdüz dururken, bazen omurga ve uyluk boyunca püsküllü olan kısa kremsi beyaz bir ceketi vardır. Saanen, yandaki fotoğraftaki gibi asil ve görkemli özellikleri nedeniyle bazen ‘Süt Keçilerinin Kraliçesi’ olarak adlandırılır…

Keçilerimiz temiz, aydınlık, ferah ve havadar barakalarda, günde iki kez onlar için değiştirilen taze saman yataklarıyla birlikte yaşarlar. Süt keçileri sanılanın aksine dayanıklı hayvanlar değildir. Aslında, barınak dışında hiç iyi hissetmezler. Kaçtıklarında çabucak huzursuz olurlar ve bir an önce ahıra geri dönmek isterler. Aşırı soğuktan ya da sıcaktan pek hoşlanmazlar ve diğer keçilerle bir arada olmayı tercih ederler.

Keçiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sağılır. Sağım odası, ineklerinkine çok benzer, sadece biraz daha küçüktür. İnekler gibi keçiler de sağılma zamanını bilirler ve sağımhaneye her zaman aşağı yukarı aynı sırayla gelirler. Keçiler, süt kalitesi ve miktarı tamamen iyi kalmak kaydıyla, doğum yaptıktan sonra 2 yıla kadar süt vermeye devam edebilirler.

Neden Keçi Sütü

  • Keçi sütü anne sütüne en yakın olanıdır. Anti-inflamatuar özelliklere sahip A2 proteini içerir. Keçi sütünün protein bileşimi, sindirime yardımcı olan ve şişkinliği önleyen daha yumuşak bir pıhtı oluşumuna izin verir.
  • Daha küçük yağ moleküllerine sahiptir, (tam olarak inek sütünün yağ moleküllerinin dokuzda biri büyüklüğünde), bu da protein midemize girdiğinde sindirimi kolaylaştırır. Kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırır, böylece kalbinizi sağlıklı tutar.
  • Keçi sütü, dengeli yağ asidi bileşimi nedeniyle ateroskleroz, kalp krizi, felç ve diğer kalp komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur . Ayrıca inek sütünden daha düşük yağ içeriği nedeniyle anti-mukozal özelliklere sahiptir.
  • Yüksek potasyum içeriği kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Ayrıca antioksidan savunmaya yardımcı olan ve bizi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyan önemli bir mikro besin olan daha yüksek çinko konsantrasyonuna sahiptir.
  • İnek sütüne kıyasla daha yüksek selenyum ve kalsiyum içeriği içerir , bu da sırasıyla vücudumuzdaki bağışıklık sistemini ve kemik oluşumunu artırır.
  • Keçi sütü, inek sütünden daha yüksek bir oligosakkarit seviyesine sahiptir . Bunlar bağırsakta prebiyotikler olarak işlev görür ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirir.
  • Keçi sütünün kazein bileşimi, laktozun kalın bağırsaktan hızla geçmesini sağlar ve laktoz intoleransı semptomlarını önler. Bu, bazı durumlarda inek sütüne daha az alerjik olduğu için, bebek diyetinde keçi sütünün önemini artırmıştır.
  • Bilimsel araştırmalar , keçi sütünün düzenli bir şekilde tüketilmesinin demir ve bakır emilimini artırdığını kanıtlamıştır. Aynı zamanda hemoglobin rejenerasyonunu da destekler. Anemi ve osteoporoz gibi demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için etkili bir tedavidir.
  • Keçi sütü daha fazla A vitamini ve laktik asit içerdiğinden cildin dokusunu, kalitesini ve sağlığını iyileştirir. Bu nedenle keçi sütü inek sütünden daha beyazdır. Daha yüksek seviyelerde A vitamini ve laktik asit içeriği, cildin ölü hücrelerden ve bakterilerden kurtulmasına yardımcı olur. Düzenli olarak keçi sütü tüketimi akne, sivilcelerin azalmasına ve cilt tonunun parlamasına yardımcı olur.
Menü