Pratik Bilgiler

Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır?

Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır? Yoğurt Mayalama

Son yıllarda katkı maddesi içeren hazır gıdaların zararlarının iyice anlaşılmasıyla birlikte insanlar doğal ve organik gıdalara yöneldiler. Katkı maddesi içermeyen organik besinlerle beslenmenin bir yolu da kendi yoğurdunuzu evinizde yapmak. Evinizde yaptığınız yoğurdun sağlıklı ve lezzetli olabilmesi için de dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurdu yapmak için kullanacağınız malzemelerin seçimi çok önemlidir. Bunların başında da süt gelir. Kendi isteğinize göre Ali Baba İnek Sütü veya Ali Baba Keçi Sütü ürünlerinden dilediğinizi yoğurt yapmak için kullanabilirsiniz.

Evde yoğurt yapımı için gerekecek olan ve süt kadar önem taşıyan bir diğer malzeme ise mayadır. Kullanacağınız mayanın içindeki bakterilerin çeşidi, sayısı ve kalitesi sütünüzün kalitesini direkt olarak etkileyecektir. Dışarıdan alacağınız mayalarla yoğurdun tutmaması, lezzetsiz olması veya bağırsaklarınızdaki bakteri florasını bozması olasıdır. Bu yüzden Ali Baba Süt ile mükemmel uyum için Ali Baba Maya yoğurdunuzu mayalamanızı tavsiye ediyoruz. Evde yoğurt yapımı için en kaliteli mayayı Ali Baba satış noktalarından ve araçlarından temin edebileceğiniz gibi, sonraki seferler için yapmış olduğunuz ev yoğurdundan küçük bir miktar ayırıp sonraki sefer maya olarak kullanabilirsiniz.