Pratik Bilgiler

Yoğurdun İçinde Neler Vardır?

Yoğurdun İçeriğinde Hangi Maddeler Vardır?

Yoğurt oldukça besleyicidir ve mükemmel bir protein, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Çok sayıda vitamin ve mineral sağlar ve nispeten düşük kalorili bir besin olduğu da söylenebilir. Peki sütün içinde başka neler var?

Yoğurt, süte eklenen laktik asit üreten özel mayaların etkisiyle elde edilen ve kalınlaştırılan mayalı bir süt ürünüdür. Maya tarafından üretilen laktik asit, süt proteinini pıhtılaştırır, sütü kalınlaştırır ve karakteristik ekşi yoğurt rehasını ekler. Başlangıç mayaları  veya probiyotikler,  yoğurt yapmak için kullanılır. Yoğurt içinde bulunan başlıca yararlı bakteriler, Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus’tur.

Yoğurtta  Laktoz Bulunur Mu?

Yoğurt, ham maddesi süt olduğu için bir miktar laktoz içerir. Ancak yoğurdun içerisindeki laktozun büyük bölümü laktik aside çevrildiği için, sütteki kadar çok laktoz bulunmaz. Bu sebeple laktoza alerjik olan kimseler de, laktoz intoleransları çok yüksek seviyede olmadığı sürece güven içinde yoğurt tüketebilirler.

Ev yoğurdunda kullanılan çiğ sütte bulunması gereken özellikler kısaca şöyledir:

Hastalıklı bir hayvanın sütü olmamalıdır. Mastitisli sütler zayıf yapıya ve tuzlu aromaya neden olmaktadır.

Bakteriyolojik kalitesi iyi olmalıdır. Bakteriyolojik kalitesi kötü olan sütler hem zayıf yapı hem de kötü bir aroma veya kokuya neden olmaktadır.

Tat ve kokusu iyi olmalıdır. Sağım sırasında hijyenik olmayan koşullar ahırımsı, peynirimsi ve benzeri aromaya neden olmaktadır.

Bileşimi normal olmalıdır. Sütün kuru madde özellikle protein içeriği arttıkça yoğurt pıhtısının stabilitesi artmaktadır.

İnhibitör madde içermemelidir. Bu maddeler yoğurt bakterilerinin gelişmesini önleyerek zayıf yapıya, düşük viskoziteye ve serum ayrılmasına neden olmaktadır. Yoğurt bakterileri için inhibitör olan bu maddeler çeşitli kaynaklardan bulaştıkları gibi sütün içinde de doğal olarak bulunabilirler.