Pratik Bilgiler

Günlük Sütün Faydaları Nelerdir?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için benzersiz ve yeri doldurulamaz bir besin kaynağı olan sütün insan vücudu için ciddi faydaları var. İskelet, bağışıklık, sindirim ve sinir sistemleri için sağladığı birçok fayda sıkça uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Yağ Yakımını Kolaylaştırıyor

Fazla kilosu olan kimselerde yağlanma ilk olarak göbek, bel ve bacak bölgesinde oluşmaya başlıyor. Araştırmalar gösteriyor ki orta düzey bir kalori diyetindeki kişi için, günde 2 bardak süt içmek yağ yakımnı fark edilir biçimde artırıyor. Uzmanlar, sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya yardım ettiğini de belirtmiş. Süt, içerdiği kaliteli protein ve yağ molekülleri ile kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olmakta.

 

İskelet Sisteminin Dostu

Vücuttaki D vitamini ve kalsiyumun en zengin kaynaklarından biri olan sütün tüketiminin iskelet sistemini nasıl desteklediğini uzmanlar farklı araştırmalar ile destekliyor. Büyüme çağındaki çocukların süt tüketiminin kemik sağlıkları için hayati önem taşıdığı bilinen bir gerçek. Aynı şekilde yetişkinlerin kemik ve iskelet sistemi sağlığının stabil kalabilmesi için süt ve süt ürünleri olmazsa olmaz.

 

Süt Tüketmek Gençleştiriyor

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş oluyor. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor. Aynı zamanda sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini koruyor. Bu yüzden yetişkin kişilerin ve özellikle çocukların, gençlerin, hamile ve emziren kadınların her gün 2 bardak süt tüketmeleri önemli.

Kalp ve Dolaşım Sistemi Sağlığına Faydalı

Yağsız ya da yüzde 1 yağ içeren süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlıyor. Kalsiyum da tansiyonu yüzde 3-10 arasında, daha da önemlisi kalp-damar hastalığı riskini yüzde 15 e kadar azaltabiliyor. Aynı şekilde içerdiği birçok mineral, vitamin ve düzenleyicilerle süt, kalp ve damar sağlığını düzene sokmaya yardımcı olan besinlerin başında gelmekte.

 

Kanser ve Kronik Bronşit Aşısı

 

Düzenli süt tüketiminin kronik bronşit ve kanser riskini önemli ölçüde azalttığı bilinmekte. Binlerce insan üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, birçok kanser yapıcı alışkanlığı insanlarda bile günde 2-3 bardak süt içmenin belirli kanser türlerinin riskini azalttığı gözlemlenmiş.